TestBash Netherlands – Místo činu? Utrecht, čtvrté největší město Nizozemí, coby kamenem dohodil od Amterdamu…

Jak poznat, že jste v Nizozemí? Typická architektura a kola na každém kroku.

Den první: Celodenní workshop

Bas a Ard připravili skvělý workshop na téma Reasonable Expectations in Test Automation: How to Create an Automation Strategy That Works. Přiznávám, že hlavním motivem mé účasti bylo okouknout know-how, jak učí automatizaci v Holandsku, abych zas o něco vylepšil i své kurzy a udržel si přehled v oboru. Nějakou dobu už totiž pracuji na přípravě nového kurzu Automatizace Testování.

Hlavní myšlenkou workshopu bylo využití SWOT analýzy pro návrh strategie zavedení nebo zlepšení automatizace.

Den druhý: Konference

Konference proběhla v pátek třináctého, ale až na průběžnou nefunkčnost promítacího zařízení nemělo datum na úspěch konference vliv. 🙂 Témat a přednášek bylo přehršel. Zmíním tedy jen ty, které ve mne zanechaly podstatnou stopu.

Holding Space: Making Things Better by Doing Less – Maaret Pyhäjärvi

Přednáška naditá netradičním přístupem k testování. Maaret popisovala, kterak neprogramuje, ani moc nepíše testy. A místo toho reaguje na situace, u nichž ví, že mohou vyvstat problémy, nebo kde již chybu nalezla. Její přístup je ale dost odlišný od klasického testování – místo psaní testcasů a vyplňování statusů chce řešení a opravu hned. Dokonce sedí vedle developera a jen dělá významné: „Hmm, aha... ,“ a jinak nereaguje. Developer si sám odpovídá, dokud nedojde k úspěšnému nalezení chyby. Maaret tento stav označuje termínem externí imaginace. Tento jednostranný rozhovor trvá přibližně 45 minut.

Top hláška? Za mě rozhodně „Don’t ask for permition. Just do it.“

Go Old School: Why Test Techniques Aren’t Dead! – Sue Atkins

Sue se s námi podělila o názor, že testovací techniky mají i v dnešní době stále smysl a mohou pomoci efektivně testovat. Zmínila především tyto techniky:

Top hláška: „Testers are paid for thinking, that’s their job.”

Kill the Mutants! – Nico Jansen & Simon de Lang

Hledáte nástroj jak motivovat k tvorbě unit testů a zlepšit jejich efektivitu? Pak se koukněte, co připravili Nico & Simon. Ze startu vysvětili, proč sledování test-coverage nestačí, a co dělat místo toho. Zabíjejte mutanty! Mutanti jsou chyby záměrně přidané do vašeho zdrojového kódu, které musí způsobit fail vašeho unit-testu. Pokud test neskončí chybou, je jasné, že váš unit-test obsahuje chybu, tudíž je třeba jej opravit. Jakmile je opraven – a tedy při opětovném puštění testu již dojde k zahlášení failed – zabili jste mutanta a váš unit-test je zdokonalen. Přehled podporovaných mutací najdete na stránkach jejich projektu Stryker.

Top hláška? Samozřejmě “Kill the Mutants!

Mind Your Language: Unintentional Bias, Social Identity and Teamwork – David Evans

David je fantastický řečník, který umí propojit svět technologií s humanitním světem. Ukázal, jak zatraceně různé a rozdílné pohledy mohou být na nás jako testery. Tedy to, jakým způsobem vidíme my jako testeři své silné stránky, jak nás vidí třeba lidi z vývoje a taky jak nás vidí „svět úplně mimo“ (tedy ne lidé z IT).

Lessons From Famous Detectives for Testers – Geoffrey van der Tas

Lekce od nejslavnějšího detektiva byla působivá… Po zhlédnutí videa, jak pracuje Sherlock Holmes, nám Goffrey vysvětlil, že práce testera a detektiva je překvapivě příbuzná. A je rozhodě chytré inspirovat se od mistra oboru – tedy od slovutného Sherlocka. Dobrý tester totiž potřebuje k práci detection, zpracovat vše a pak se pomocí silné dedukce rozhodnout, zda je třeba dalšího pátrání po příčině chyby, nebo je už možné označit viníka a vše si uložit do knowledge base pro příště.

Top hláška? Samozřejmě “My name is Geoffery, tester! It is my business to know what other people don’t know.

Buďme také testerskými detektivy, viz obr. níže.

Complex Problem Solving – Martijn Maas

Jak řešit komplexní problém, kterým testování 100% je? Zde jen v obrázcích, protože vydají za tisíce slov.

Pro vás, kteří jste se nezúčastnili (a teď vás to právem mrzí), mám dobrou zprávu – záznam je dostupný online, tedy pokud si zaplatíte členství (£249.99/rok). Plus můžete osobně navštívit některou z dalších konferencí.