V České republice dlouhodobě panuje extrémně nízká nezaměstnanost. V souladu s tímto trendem zoufale chybí také testeři softwaru (dle Computerworld.cz aktuálně chybí 20.000 IT specialistů). Pro firmy možná těžká situace, ale vy ji můžete využít ve svůj prospěch! Jak?

Možná už delší dobu zvažujete změnu zaměstnavatele nebo dokonce kariéry

Pro začátek si řekněme, kdo je to vlastně tester softwaru? S nadsázkou člověk, který je placen za hraní si s aplikacemi a technologiemi, kdy během tohoto hraní poskytuje zpětnou vazbu o tom, co se mu povedlo zjistit.

Pokukujete po pozici testera SW? Je ideální doba! Téměř na každém mém školení padne z úst některého z účastníků dotaz týkající se právě pohovorů na testerské pozice, jak se na ně připravit a hlavně – jak uspět. A protože dle prognóz se bude nedostatek testerů nejen v ČR ještě zvyšovat, rozhodl jsem se napsat na toto téma článek.

Co vás na pohovoru čeká

Pojďme se podívat, jaké otázky vás u pohovoru standardně čekají + co je klíčové pro úspěšné absolvování pohovoru. Já sám jsem stál na obou stranách barikády – pohovory na místo testera jsem absolvoval jak v roli uchazeče, tak později v roli toho, kdo je vybírá. 🙂  

Nebudu tu řešit obecné rady co na pohovoru dělat (nebo nedělat) a jak se připravit – to se dozvíte z odkazů pod článkem. Cílem tohoto článku je poradit s “testerskou” částí pohovoru.

Takhle to probíhá

Pokud jdete na pohovor do větší firmy nebo korporátu, pak očekávejte, že než se dostanete k “IT odborníkovi”, nejprve si si vás proklepne HR pracovník. Ten má zjistit, jestli to s vámi má vůbec cenu, a prověří základní otázky. Teprve pak vás předá technickému specialistovi. Ten s vámi bude řešit už konkrétnější dotazy. Pokud pohovor děláte do menší firmy, vše se řeší naráz, nebo roli HR zajistí externí společnost řešící firmě nábor zaměstnanců.

Zkušenosti s testováním – máte? A otestovat židli umíte?

Nejjednodušší způsob, jak ověřit zda máte zkušenosti s testováním a máte tzv. testerský mindset (tedy mysl testera), je zeptat se vás, jak byste otestoval nějakou všední věc – třeba židli nebo propisku. Proč je to nejlepší způsob? Židli každý zná, nemůžete se tedy vymlouvat na nedostatek informací o produktu. Jediné, čím jste tedy v danou chvíli omezeni, je vaše představivost a schopnost najít vhodné testy, které židli prověří. Tedy především to, k čemu je určena, a také to, co se sní dělat naopak nemá, plus jak to ohrožuje uživatele. Doporučuji sepsat si takové testy na papír. Pojmout to jako hru. Dát tomu čas a postupně přidávat, co vás během dne napadne. Pokud nevíte jak, je vhodné se poradit se zkušeným testerem, nebo si zaplatit kurz.

A to je všechno?

Kdepak. Dále musíte mít znalost základních pojmů jako testcase, test status, regresní testy, smoke testy, cyklus vývoje software, agilní vývoj, SCRUM, exploratory testy. Pokud vám některý pojem nic neříká, základní slovník najdete na kitner.cz/slovnik/.

Obecné technické dovednosti – tohle rozhodně nepodceňte

Připravte si odpovědi na dotazy ověřující vaše technické znalosti a dovednostiNa pohovoru jsou vždy vztaženy konkrétně k technologiím, které zaměstnavatel používá. Je tedy dobré se na ně připravit dopředu (a o firmě si zjistit detaily). Pokud váš budoucí zaměstnavatel vyvíjí mobilní aplikace pro android, je dobré si o androidu něco přečíst. Také zhruba vědět, co jsou mobilní aplikace, databáze, SQL. U zaměstnavatele vyvíjejícího webové aplikace zase bude podstatné, co je Front End a Back End, HTTP protokol, jak fungují sítě a kompatibilita prohlížečů.

Dále vás často neminou dotazy prověřující vaše schopnosti hledat řešení, zvídavost, analytické myšlení, práce v týmu a moderní vývojové metodiky. Tady v krátkosti jsou:

Prověrka zvídavosti a ochoty učit se nové věci

  • Co jste poslední dobou četl a proč vás to zaujalo?

Zde je klíčové ukázat, že zvídavost je vaší silnou stránkou a že rádi objevujete nové věci a učíte se s nimi zacházet.

Analytické myšlení

Je vhodné pro jakoukoliv technickou pozici. Očekávat můžete otázky typu:

  • Jak postupujete, pokud narazíte na chybu, která je nahodilá (nereprodukovatelná)?
  • Jak zjišťujete příčinu chyby?

Je důležité ukázat, že dokážete pracovat systematicky a díky analytickému myšlení dojít ke správným závěrům.

Schopnost hledat řešení

  • Na jaký těžký problém jste v poslední době narazili? A jak jste jej řešili?

Odpovědí potřebujete ukázat, že dokážete řešit složité situace a že se nevzdáváte bez boje. Samozřejmě pokud odpovíte příběhem se šťastným koncem, je to plus pro vás.

Pracovat v týmu

Být týmový hráč je v dnešní době naprostá nutnost. Software se vždy vyvíjí v týmech.

Proto cokoliv, co ukáže, že jste týmový hráč, vám připíše další bonusové body (např. kolektivní sporty, týmové aktivity). Otázky se mohou týkat i vašeho působení v současném týmu.

  • Např. Jak vycházíte s kolegy?

Zkušenosti s agilním vývojem

Je dobré znát základní pojmy z agilního vývoje a také o co jde. Výhodu mají ti, co již v agilním vývoji pracovali, nebo si jej alespoň někde vyzkoušeli. Na Youtube najdete spoustu videí, které vám to vysvětlí. Další možností jsou kurzy a workshopy.

Bonus

Pokud nastupujete do konzervativní firmy, očekávejte dotazy typu “Jak navrhujete testovací scénáře?
Nastupujete do moderní firmy? Pak čekejte dotazy jako “Jakým způsobem realizujete Exploratory testy?

O kolik si říct a není to sci-fi? Aneb ani málo, ani moc

Odměny v oblasti testování jsou velmi rozdílné podle firmy a konkrétní pozice. Plat testera se průměrně pohybuje od 25.000 – 40.000 Kč. Senior tester a automatizační tester bere 40.000 – 80.000 Kč. Údaje vycházejí z mých zkušeností a z www.businessit.cz (2018). Doporučuji vždy říct rozsah. Výši vašeho honoráře hodně ovlivňuje, do jaké firmy nastupujete a kolik zkušeností máte. Tedy na jakou pozici testera se hlásíte.

Seřazeno podle platu a zkušeností:

Dnes je ale díky velké poptávce prostor říci si také o velké peníze.

Komunikační dovednosti aneb Proč nepodcenit ty slavné soft skilly

Tester v současném agilním vývoji potřebuje být zdatný v komunikaci. Ta je totiž základním kamenem práce v agilním týmu. Proto si dejte záležet na tom, jak komunikujete. Začíná to již tím, jak jste schopni vysvětlit, o jakou pozici máte zájem. Jak komunikujete při potížích, nebo když něco nevíte.

Doporučení na závěr

Nejjednodušší to má ten, kdo bere testování jako své poslání. Z toho je pak cítit energie a láska k „řemeslu“. Příprava dělá mistra, proto jí věnujte dostatek času. Pokud některé dovednosti a znalosti neovládáte, přesto vás práce testera láká, řešení existuje: vhodný kurz pro zlepšení chybějících dovedností. Je dobré vybírat takový kurz, aby lektorem nebyl jen teoretik, ale někdo s opravdu praktickými zkušenostmi. Já sám otevírám tento říjen kurz Jak se stát testerem. Držím palce na případném výběrovém řízení a věřím, že brzy získáte vysněnou práci a rozšíříte testerskou branži!

Užitečné odkazy

  1. Jak uspět u pracovního pohovoru na wikihow.cz
  2. Jak se připravit na pohovor na jobs.cz
  3. 5-tipu-jak-zazarite-na-pohovoru
  4. Analytické myšlení
  5. Testerův slovník
  6. Jak se stát testerem
  7. Co je testování softwaru
  8. Jak testovat software
  9. Knihy o testovaní softwaru