V České republice dlouhodobě panuje extrémně nízká nezaměstnanost. V souladu s tímto trendem zoufale chybí také testeři softwaru (dle Computerworld.cz aktuálně chybí 20.000 IT specialistů). Pro firmy možná těžká situace, ale vy ji můžete využít ve svůj prospěch! Jak?

Možná už delší dobu zvažujete změnu zaměstnavatele nebo dokonce kariéry

Pro začátek si řekněme, kdo je to vlastně tester softwaru? S nadsázkou člověk, který je placen za hraní si s aplikacemi a technologiemi, kdy během tohoto hraní poskytuje zpětnou vazbu o tom, co se mu povedlo zjistit.

Pokukujete po pozici testera SW? Je ideální doba! Téměř na každém mém školení padne z úst některého z účastníků dotaz týkající se právě pohovorů na testerské pozice, jak se na ně připravit a hlavně – jak uspět. A protože dle prognóz se bude nedostatek testerů nejen v ČR ještě zvyšovat, rozhodl jsem se napsat na toto téma článek.

Co vás na pohovoru čeká

Pojďme se podívat, jaké otázky vás u pohovoru standardně čekají + co je klíčové pro úspěšné absolvování pohovoru. Já sám jsem stál na obou stranách barikády – pohovory na místo testera jsem absolvoval jak v roli uchazeče, tak později v roli toho, kdo je vybírá. 🙂  

Nebudu tu řešit obecné rady co na pohovoru dělat (nebo nedělat) a jak se připravit – to se dozvíte z odkazů pod článkem. Cílem tohoto článku je poradit s “testerskou” částí pohovoru.

Takhle to probíhá

Pokud jdete na pohovor do větší firmy nebo korporátu, pak očekávejte, že než se dostanete k “IT odborníkovi”, nejprve si si vás proklepne HR pracovník. Ten má zjistit, jestli to s vámi má vůbec cenu, a prověří základní otázky. Teprve pak vás předá technickému specialistovi. Ten s vámi bude řešit už konkrétnější dotazy. Pokud pohovor děláte do menší firmy, vše se řeší naráz, nebo roli HR zajistí externí společnost řešící firmě nábor zaměstnanců.

Zkušenosti s testováním – máte? A otestovat židli umíte?

Nejjednodušší způsob, jak ověřit zda máte zkušenosti s testováním a máte tzv. testerský mindset (tedy mysl testera), je zeptat se vás, jak byste otestoval nějakou všední věc – třeba židli nebo propisku. Proč je to nejlepší způsob? Židli každý zná, nemůžete se tedy vymlouvat na nedostatek informací o produktu. Jediné, čím jste tedy v danou chvíli omezeni, je vaše představivost a schopnost najít vhodné testy, které židli prověří. Tedy především to, k čemu je určena, a také to, co se sní dělat naopak nemá, plus jak to ohrožuje uživatele. Doporučuji sepsat si takové testy na papír. Pojmout to jako hru. Dát tomu čas a postupně přidávat, co vás během dne napadne. Pokud nevíte jak, je vhodné se poradit se zkušeným testerem, nebo si zaplatit kurz.

A to je všechno?

Kdepak. Dále musíte mít znalost základních pojmů jako testcase, test status, regresní testy, smoke testy, cyklus vývoje software,