Velké množství firem aktuálně přechází, plánuje přechod nebo již přešlo na agilní vývoj. Často ale nevědí jak v agilním vývoji zajistit kvalitu SW, a tedy jak testovat. Není již totiž možné, aby celý tým a testeři pracovali stejně jako ve vodopádu. Firmy si často tento problém ani neuvědomují, spíše frustrovaně sklízejí následky tohoto problému:
  • pozdní dodání zákazníkům
  • zásadní chyby v releasech
  • konflikty v týmu
  • zákazníkům produkt „nevyhovuje“
Ti, kteří si to uvědomují, zase nevědí, co s tím. A tak je v obou případech výsledek stejný: dělá se to blbě. Pojďme se na celou situaci podívat detailně.

Proč firmy přechází na agile?

Některé firmy to dělají proto, aby si mohly do svých marketingových letáčků přidat moderní zaklínadlo AGILE. To je asi ten nejhorší důvod. 🙂 Většina rozumných firem ale už pochopila, že agilní vývoj je nutností dnešní rychlé doby. Požadavky se nám totiž mění každou chvíli, a tedy plánovat na roky už není reálné. Je třeba fungovat ve krátkých sprintech (iteracích). Plus dodávat produkt postupně (inkrementálně), což zákazníkovi přináší hodnotu. A to je ten pravý agile.
Zároveň se tím dostáváme k podstatě našeho problému. Pokud sprint trvá 14 dní, jak stihnout vše řádně otestovat… Jak zvládnout unit testy, integrační testy, regresní testy, automatizovat testy, vytvářet testovací scénáře, rozvíjet se v exploratory testech atd. Copak tohle vše mohou testeři stihnout?

Firmy nevědí jak testovat

Pokud se na problém díváme optikou vodopádu, tak to samozřejmě stihnout nemohou. To ale neznamená, že to nejde. Problém je ve způsobu, jakým se firmy a týmy na celou situaci dívají. Nedávno jsem byl ve firmě školit kurz Testování v agilním prostředí – jednalo se o klasickou střední IT firmu, která dodávala především software pro internetové služby a mobilní aplikace. Firma tvrdila, že jedou agilně. Mají stand-up meetingy, sprinty, dema atd. Během kurzu jsem se dozvěděl, že testeři čekají na vydání release kandidáta a teprve potom začnou testovat a tedy testování je pro ně fáze. Požadavky na testování dostávají především od vývojářů a 80 % veškerého testování je manuální. Potýkali se s velkým počtem chyb v produkci, protahováním termínů dodání atd. Tohle není agilní testování. Přijde vám něco z toho povědomé? 🙂 Tenhle případ totiž není vůbec ojedinělý, ba naopak.